Kuidas võidelda niiskusega?

Usun, et enamik kes elab kortermajas teab mida üks kohutav niiskus talle võib tähendada. Eriti kui jutt käib pesu pesemisest, dušši all käimistest ja isegi kuni toidu valmistamiseni välja. Aga pesu ei saa pesemata ka jätta. Ilma muuta ka ei saa. Mida siis õieti ette võtta?

Kui elasime Tallinnas lasnamäel siis niiskus oli meie kõige põhilisem mure. Voodikatted olid niisked, riided mis kapis rippusid olid niisked, aknad voolasid ja niiskuseimajas oli pidevalt meeletu kogus vett. Akende lahti hoidmine toimis kui väljas oli kuivem õhk ja niiskuseprotsent normaalne.

MAGAMISTUBA

Seal hoiame me tavaliselt kõige rohkem riideid ja eeldame, et kõige puhtam, ning tervislikum paik oleks just magamistoas.
Kas see nii ka on? Meie magamistoas on kokku 3 akent. Üks imepisike, teine tavaline ja kolmas rõduuks. Niiskus on seal  salakaval tulema, ning number 1 lahendus on tuulutamine. Õhk peab olema pidevas ringluses! Nõrga jõudlusega ventilatsioonisüsteem ei suuda tagada korralikku õhuvahetust.

Kas sinu radikad on pidevalt põhjas? Liiga madal niiskustase muudab õhu liiga kuivaks. Selle taseme märkimisväärne tõus aga võib pikema aja vältel püsides tekitada kasvava hallituse ja seente tõttu seinakahjustusi ning põhjustada tõsiseid tervisehäireid.

PESU PESEMINE

Ei ole eraldi ruumi, ega ole ka võimalik välja vihma kätte viia.  Nii mõnus on pista sokid radikale kuivama.
Tihe pesu pesemine tõstab niiskuse protsendi lakke. Ehk ühe inimese riiete pealt tekib 70L vett.
Mitu pereliiget teie kodus on? Kuivatades riideid radikatel aitad kaasa tekkida niiskusel ja nii märkadki juba varakult kuidas akna ääred on märjad. Soeta omale temperatuuri ja õhuniiskuse mõõdik . See polegi teab mis kallis, lisaks näed sa ka selle ära, et palju on sul toas reaalselt sooja. Pesu pesemise korral märkad mõõdikult tõusu koguni 80-90% võrra!

Leia endale variant, et pesu pesemine ei jääks igaks päevaks siis tee omale kindlad päevad millal pesu pesta, et hoida niiskusetaset võimalikult madalal.

DUŠŠ & VANN

Harrastad kaks korda pesus käija aga sulged ukse peale pesemist?

Täpselt nii nagu ise tahaksid kuivada peale vannis käiku, tahab ka sinu vannituba õhku, et kuivada.
Veendu, et peale pesust tulekut sa avaksid akna või ukse.

 

 

 

 

Samuti tasub jälgida, kuidas näeb vannituba välja pärast kuumas vannis või dušši all käimist. Väikesed, sageli ilma akendeta vannitoad, kuivatusruumid, kus kuivatatakse rohkelt märga pesu, või isegi nõrga küttega seinakapid on ruumid, mis on seente ja hallituse tekkele eriti vastuvõtlikud.

Sellega kaasneb tavaliselt ka ebameeldiv lõhn.

 

KUIVATA

Niiskus kasvab koos hallitusega ja oluline on hoida toad võimalikult kuivad. Haara paberrätik ja kuivata niisked alad põhjalikult. On öeldud, et kord hallitama läinud kivisein kuivab välja 6 kuud kuni 1 aasta.
Hallitus tekib meelsasti mööblite taha seina äärt mööda. Tasub hoida silma peal voodi tagustel, kapi taga , diivani taga. Vastu välisseina ei ole soovitatav mööblit paigutada, eriti kinnist kõrget mööblit.
Idee poolest on olemas kappi STOP HUMIDITY niiskuseimaja kotikesed, mida iga 6 nädala tagant vahetada kui sisu muutub geeljaks. Lisaks niiskuse imamisele hoiab see kotike ära kopituslõhna.
On väga oluline, et riided mis oled restil ära kuivatanud, oleksid kindlasti kuivad. Kindlasti ei tasuks kappi panna niiskeid riideid!

HOONE KUI PROBLEEMI ALLIKAS

Lihtne on öelda, et koli mujale. Viimasem variant on proovida leida lahendus, kui probleem ei ole tervisele eluohtlik.

Kui liigniiskus on hoone ebapiisava isolatsiooni tulemus, tasub rakendada kaitsemeetmeid, mis takistavad seente levimist korteris, keskendudes eelkõige efektiivse ventilatsioonisüsteemi loomisele ja ruumide sagedasele õhutamisele.

Koduseks kasutamiseks mõeldud õhukuivatid on väga efektiivsed väiksemates ruumides, nagu näiteks vannitoad, garaažid ja kuivatuskambrid. Nende meeldiv välimus ei riku kogu interjööri esteetilist ilmet, ning tänu sellele võib neid edukalt kasutada ka kodu kõige elegantsemates paikades. Tavaliselt on nad väikesed, kerged ja lihtsal viisil teisaldatavad, ning nende vaikne töö ei sega elanikke. Mõned kodukuivatid, nagu näiteks mudel Master DH 720, on lisaks sellele varustatud UV-lambiga, mis tapab baktereid ja pisikuid. Enamikul neist seadmetest on ebameeldiva lõhna imamiseks aktiivsöefilter.

HOIA NIISKUSE PROTSENDI TASET

Ekspertide sõnul peaks korteri keskmine niiskustase jääma vahemikku 45% kuni 55%. Sellest normist kõrvalekaldumine võib tekitada ebamugavust. Liiga madal niiskustase muudab õhu liiga kuivaks.

 

Kuidas hoiad sina korteris ära niiskust külmal ajal?
Kas sina said siit abi?

Comments

comments

2 Replies to “Kuidas võidelda niiskusega?”

  1. Abi sain, kui liiga kuiv on pean pesu toas kuivatama. 🙂

    1. 🙂 Rõõm kuulda! Jah siis on pesu pesemine kasulik!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.